Ще не всі навчились користуватись мобільним телефоном та комп'ютером, але вже маємо безконтактні розрахунки карткою й смартфоном. Новинка, яка прийшла до нас з Америки, набирає все більшої популярності. Із майже 35 млн активних платіжних карток 2,7 млн – безконтактні, за даними Національного банку України.
Однак разом з цивілізаційними благами приходять і новітні види грабунку. Тепер шахраям достатньо спеціального пристрою для зчитування даних та декількох секунд.
Красти гроші «дистанційно» вони навчились, використовуючи технологію RFID. На практиці ця страшна абревіатура втілюється чіпом у вашій картці чи смартфоні, який спрощує незначні оплати. США - перші по безготівковому розрахунку. Та Америка далеко, тож подивимось на статистику сусідів-росіян. З 2015-го сума викрадена за допомогою RFID-зчитувачів досягає 2 млн рублів. В Україні ця проблема тільки набирає обертів.
Мережа магазинів "4travel" допоможе розібратись у темі і розповість, як можна вберегтись від карткових шахраїв.
Що таке RFID?
RFID (Radio Frequency IDentification) – радіочастотна ідентифікація – прийшла до нас ще у минулому столітті. Простими словами, це безконтактний зв’язок, який здійснюється за допомогою радіосигналів. Мітки, ті ж самі чіпи, тепер ліплять майже до всього.
Якось «пищали» на рамці при виході з магазину? Це могла спрацювати RFID-мітка - звичайна наліпка всередині книги чи на пляшці елітного алкоголю. Що вже говорити про проїзні в метро чи дисконтні картки. Дана технологія суттєво спростила наше життя.
Як правило, RFID-системи використовуються у промислових цілях - відслідковування багажу, контроль за товаром, навіть маркування худоби. Однак один із видів RFID-технології взяли до уваги у банківській системі. А саме NFC (Near Field Communication). Це та ж сама RFID-система, але діє на малих відстанях - до 5 см. За допомогою цього зв’язку ми можемо розраховуватись за секунди у магазинах смартфоном чи карткою.
Сьогодні майже кожен мобільний телефон підтримує функцію NFC. Для її активації необхідний додаток, який є у вільному доступі. Умови користування безконтактним розрахунком можуть бути різними. Про деталі застосування NFC у фінансових операціях Вам, звісно, найкраще пояснять працівники банку. Однак технологія проста і, головне, доступна для широкого загалу.
Як гроші зникають?
Мабуть, кожен автомобіліст чув про злодіїв, які перехоплюють сигнали електрозамків і потім легко справляються із сигналізацією. Ця схема працює і з безконтактними картками. Для списування коштів шахраям потрібен RFID-зчитувач. Легальні пристрої сьогодні продаються у вільному доступі і коштують від 10 тис. грн.
Шахраї збирають власні зчитувачі, компоненти до яких замовити не складно. Їхня вартість складає близько $100.
Сканування, як правило, проводять у надто людних місцях - у громадському транспорті, переповнених магазинах у час пік.
Як захиститись?
Тільки зачекайте панікувати. Захиститись від подібних крадіжок досить легко. Не дарма ж безконтактні картки вважають надійнішими за звичайні.
Щоб застосувати RFID-зчитувач, потрібно піднести його майже впритул до картки. Тож варто слідкувати за кишенями і гаманцями. Також сигнал пристрою може збити кілька карток, які лежать поряд.
Один із досить ефективних способів зберегти гроші – тримати картку у захисних чохлах чи відділеннях з RFID-блокуванням. Ця технологія застосована у нових моделях сумок і рюкзаків таких перевірених брендів, як National Geographic та CAT (лінк на сторінку з товарами). Спеціальні кишені екранують сигнали зчитувачів.
Ще кілька років тому були представлені гаманці з підкладками для захисту від RFID-зчитування. Як правило, вони коштують дорожче, ніж звичайні. Це зумовлено вартістю специфічного матеріалу. Але сьогодні захист доступніший, ніж здається.
National Geographic та CAT пропонують варіанти рюкзаків та сумок, які не тільки зручні і якісно виконані. Вони мають бонус, який стане у пригоді будь-кому, хто користується безконтактними платежами.
Детальніше за посиланням.
Захищеність - вибір особистий.